KAYSERİ ERCİYES A.Ş.’DEN BİLET FİYATLARI İLE İLGİLİ DUYURU!

Yeni bir kış sezonuna girdiğimiz şu günlerde kayak, snowboard ve snowkite sporcuları başta olmak üzere tüm dağ ve kar sporcularına sağlıklı, keyifli ve bol heyecanlı bir sezon diliyoruz.

Sevgili Erciyes Dostları,

Yeni bir kış sezonuna girdiğimiz şu günlerde kayak, snowboard ve snowkite sporcuları başta olmak üzere tüm dağ ve kar sporcularına sağlıklı, keyifli ve bol heyecanlı bir sezon diliyoruz. Bilindiği üzere Kayseri Büyükşehir Belediyemiz tarafından teleferik biletlerinde 2017/18 kış mevsiminde herhangi bir fiyat artışına gidilmemiş olup önceki fiyatlar geçerliliğini korumuştur. Sadece günlük bilet yerine hem istatistiki kolaylık sağlaması hem alışılmış günlük bilet uygulamasının dışında bir gün içerisinde değil sezon boyunca istendiği zaman kullanılabilecek çıkış bazlı sisteme geçilmişti. Daha önceki yıllar için günlük bileti tercih eden binlerce kişi üzerinden yapılan analizlerde teleferiğin günlük ortalama 11 sefer kullanıldığı dikkate alınarak daha rahat ve esnek kullanım sağlayan 14 çıkışlı bilet oluşturulmuştu. Günlük bilet yerine çıkış bazlı sistem kullanıcılar lehine olacağı için bu uygulamaya geçişte tabiatıyla herhangi bir maddi fayda da düşünülmemiştir.

Şurası çok iyi bilinmelidir ki Büyükşehir Belediyemiz ve Kayseri Erciyes A.Ş. kayak merkezi işletmeciliğini ticari zihniyetle değil kamuya ve şehre hizmet anlayışıyla yürütmekte olup gelir getirmesi açısından bakıldığında sadece bir gün geçerli biletin daha ticari bir bilet türü olduğu takdir edilecektir. Bununla birlikte şirketimize günlük biletin devam etmesi istikametinde gelen yoğun istek üzerine halkımızın talebi yerine getirilmiş ve 14 çıkışlı bilet iptal olup herhangi bir artış söz konusu olmaksızın geçen seneki fiyat üzerinden günlük bilet satışına tekrar başlanmıştır.

Ayrıca, geçtiğimiz yıllarda Develi Kapı’da başlattığımız ücretsiz uygulama 2017/18 kış mevsiminde Hisarcık Kapı’da devam edecek olup “Sırt” ve “Yalçın” tesislerimizi vatandaşlarımız biletsiz/bedelsiz kullanabileceklerdir. Dünyada başka bir örneği bulunmayan bu uygulama ile maddi imkanı elverişli olmayan vatandaşlarımızın da kayak yapmasına imkan oluşturmak ana hedefimizdir. Bu inanılmaz uygulama ile kayağı zengin sporu olmaktan çıkarıp halka yaymak ve Erciyes’e maddi sebeplerle gelemeyen misafirlerimizin de kış ve dağ sporlarından faydalanmasını istemekteyiz.

Bir diğer husus da bu yıl bilet fiyatlarında artışa gidilmediği halde niçin sezonluk bilet kampanyası yapıldığı yönündeki eleştirilerdir. Geleneksel olarak her yıl Kasım ayının ilk haftasında yeni sezonun biletleri bir önceki yılın tarifesinden satışa çıkarılmakta ve muhtemel fiyat değişikliğinden etkilenmek istemeyen kullanıcılar bu kampanyadan faydalanmaktadır. Bilet fiyatlarının durumu daha öncesinden belli olmadığı için yoğun talep üzerinde vatandaşlarımıza bir avantaj sunmak maksadıyla kampanya yine yapılmış ve bazı vatandaşlarımız bundan istifade etmişlerdir. Erciyes Dağı’nda bilet satışı ve gelirleri aynı otobüs veya tramvayda olduğu gibi Büyükşehir Belediyemiz’e ait olduğu için fiyatlar Belediye’nin yetkili organlarınca belirlenmektedir. Dolayısıyla kampanya bittikten sonra fiyat belirlemek için toplanan ilgili kurul Büyükşehir Belediye Başkanı Sn.Mustafa Çelik’in de özel isteğiyle teleferik biletlerinin geçtiğimiz yılki fiyatlardan satışına devam edilmesi kararı almış olduğundan bu sezon kampanyaya katılanlara ekstra bir avantaj doğmamıştır. Bununla birlikte kampanyadan bilet alan kayakçılar aleyhine gelişen bir durum da söz konusu olmayıp bu vatandaşlarımız sadece biletlerini bir ay kadar önce almış bulunmaktadırlar.

Bu konularla ilgili olarak, yeni sezonda teleferik bilet fiyatlarında bir artış olmamasına, hatta bedelsiz kullanılan tesislerimiz bulunmasına ve bu sezon için misafirlerimizin aleyhine farklı maddi bir durum söz konusu olmamasına rağmen Erciyesimiz’i ve Kayserimiz’i bazı spekülasyonlarla yıpratmak isteyen bir takım iyi niyetli olmayan şahıs ve gruplar özellikle sosyal medya üzerinden bir kampanya başlatmış bulunmaktadırlar. Yönetim anlayışı olarak makul, ölçülü ve toplumun faydasına yapılacak bütün eleştiri ve tekliflere sonuna kadar açık bir tutum izlerken, bazan eleştiri ve ifade hürriyetinin çok ötesine geçip saygı sınırlarını aşan ve işi hakaret boyutuna vardıran bu kesim ülkemizin en büyük, en başarılı ve en ekonomik kayak merkezlerinden birisi olan Erciyes aleyhine, özellikle bilet fiyatları merkezli yalan ve aldatmaca dolu bir algı yönetimine girişmişlerdir. Sayıları 10-20 kişiyi bulan Kayseri dışından hareket eden az sayıdaki bu insanlara itibar edilmemesini ve gerekli reaksiyonun gösterilmesini tüm hemşehri ve Erciyes Dostları’ndan rica ederiz. Bu vesileyle tekrar sağlıklı, huzurlu, başarılı ve bol kar dolu bir kış mevsimi geçirmemizi niyaz ederiz.

Saygılarımızla,
Kayseri Erciyes A.Ş.
Yönetim Kurulu