FORD SNOWKITE DÜNYA KUPASI, ERCİYES’TE FİNAL YAPTI

Ford isim sponsorluğunda düzenlenen Snowkite Dünya Kupası, Türkiye’nin en kapsamlı kış sporları merkezi Erciyes’te final yaptı. Dünyada ilk kez düzenlenen kupanın 3 gün süren final etabında kadınlar snowboard’ta Letonya’dan Aija Ambrasa, erkekler snowboard’ta Avusturya’dan Reinhold Gehrer ve erkeler kayakta Almanya’dan Felix Kresten şampiyon oldu. Yaklaşık 10 ülkeden 30 sporcu kar ve rüzgarla kıyasıya mücadele ederken rengarenk paraşütler tadına doyulmaz görüntüler oluşturdu.

Son yılların en popüler sporlarından biri olan kiteboard, dağlara; karlı pistlere taşındı. Uluslararası Kiteboard Federasyonu (IKA), tarafından bu yıl ilk kez düzenlenen Snowkite Dünya Kupası, 26 Ocak’ta İtalya’nın Reschensee Kayak Merkezi’nde başladı. 14-18 Şubat tarihleri arasında yine İtalya’da Roccaraso’da devam eden kupanın finali, Erciyes Kış Sporları ve Turizm Merkezi’nde gerçekleşti.

Ağaçsız yapısı, elverişli coğrafyası ve düzenli rüzgâr akışı sayesinde dünyadaki en iyi snowkite lokasyonlarından olan Erciyes’te gerçekleştirilebilen Ford Snowkite Dünya Kupası’nın final etabında sporcular, uzun mesafe ve kısa mesafede yarıştı. Almanya, Avusturya, Letonya, Hollanda, Fransa, İtalya, Türkiye gibi ülkelerden 30 sporcu, 3 gün boyunca mücadele etti. 22 Mart Perşembe günü başlayan ve 25 Mart Pazar günü son bulan final etabında, kadınlarda snowboard’ta Letonyalı sporcu Aija Ambrasa, erkeklerde snowboard’ta Avusturyalı sporcuReinhold Gehrerve erkeklerde kayakta Alman sporcu Felic Kresten kupayı almaya hak kazandı.

Türk sporcular da derece elde etti

20 Türk sporcunun da katıldığı yarışlarda, sporcularımız hemen hemen tüm kategorilerde dereceye girerek göğsümüzü kabarttı. Kayakta erkekler kategorisinde Hakan Esla 3’üncülüğü; snowboard’ta erkeklerde Gökhan Karaköse 2’inciliği, < b>Necati Kura 3’üncülüğü; kadınlar snowboard’ta Ayşegül Ünlü 3’üncülüğü elde etti. Ayıca uzun mesafe snowboard erkeklerde Gökhan Karaköse 2’inciliği, Çağatay Dinçer 3’üncü olurken uzun mesafe snowboard’ta kadınlarda Ayşegül Ünlü3’üncülüğü kazandı.

Rengarenk paraşütlerle izleyiciye görsel bir şölen yaşatan Snowkite Dünya Kupası final etabı, kupa töreni sonrası Jabbar konseriyle taçlandırıldı.

Erciyes 03 Mart 2018 tarihinde FORD Snowboard Dünya Kupası’na ev sahipliği yapmış, 20 ülkeden 120’ye yakın sporcuyu ağırlamıştı. Snowkite Dünya Kupası ile Mart ayı içinde Erciyes Dağı, Playmaker Sports & Entertainment tarafından, Kayseri Büyükşehir Belediyesi, Erciyes A.Ş himayesinde ve Ford Türkiye isim sponsorluğunda 2 ayrı Dünya Kupası’na ev sahipliği yapmış oldu. İki ayrı kupa vesilesiyle toplam 30 ülkeden 200 sporcu ve 10 bin izleyiciye ev sahipliği yapan Erciyes, Ford Winter Lounge’da izleyici aktiviteleri ve DJ performansları ile tüm dünya genelinden sportif yaşam stili tutkunlarına unutulmaz anlar yaşattı.

Yarış sonrası açıklama yapan Erciyes AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Murat Cahid Cıngı, “Son 3 yılda gerçekleşen Snowboard Avrupa Kupası ve Snowboard Dünya Kupa’ları ve bu yıl ilk kez gerçekleştirilen Snowkite Dünya Kupası ile dünyanın en önemli sporcularını Erciyes’te ağırladık. Global mecralardan yapılan canlı yayınlar ile milyarlarca izleyici, Erciyes’in mükemmel pistleri, doğası ve sunduğu yüksek standartlardaki kış kondisyonları ile tanıştı. Kış sezonu boyunca düzenlenen global sportif organizasyonlar ile adından söz ettiren Erciyes Kayak Merkezi’nin Dünya Kupası gibi önemli faaliyetleri başarıyla geride bırakması ülkemiz adına gurur kaynağıdır.” diye konuştu.

Playmaker Sports & Entertainment Ajans Başkanı Kerem Mutlu de “Bugüne kadar bir Kiteboard Dünya Kupası, bir Kiteboard Dünya Şampiyonası, iki Kiteboard Avrupa Şampiyonası, dört Snowboard Dünya Kupası ve bir Snowboard Avrupa Kupası’nı ülkemizde gerçekleştirdik. Bu önemli organizasyonların kazandırdığı tecrübe ile bu kez IKA Snowkite Dünya Kupası Final Etabı’nı Erciyes Develi Kapı’da gerçekleştirdik.” dedi.

Erciyes Kayak Merkezi

Adres

Erciyes Mah. Erciyes Blv.
Tekir Yaylası No:11 Melikgazi
Kayseri, Türkiye

İletişim

E-Posta: bilgi@kayserierciyes.com.tr
Danışma: +90 352 342 3917
İdari: +90 352 222 8966

BİZİ TAKİP EDİN

Gelişmelerden haberdar olun.© Copyright 2018 Kayseri Erciyes Turizm İnşaat Spor Etkinlikleri San.Tic. A.Ş. - All Rights Reserved