MAHALLİ ÜRÜNLER ÇARŞISI

Erciyes'teki Uğrak Yeriniz

“En yakın Servis Alanı …km ileridedir.”

Yolculuk esnasında otobanlarda en sık gördüğümüz tabela yazılarından birisidir bu yazı. Seyahat edenler bu yazıyı gördüğünde yolculuk mahmurluğunu üzerlerinden bir anda atıverirler. Karınlar acıkmıştır. Lavabo ihtiyacı vardır. Gidilecek yere götürülecek yöresel ürünler, hatıra niteliğinde hediyelik eşyalar veya ikramlar vardır. Güzel bir mola yeridir. Aynı güzergâhta sıklıkla seyahat ediliyorsa artık orası ‘mutlak bir uğrak yeri’ dir. Kısa ama çok keyifli bir zaman dilimi geçirilir orada. Çünkü yolculuk eden herkesin o kısa molaya ihtiyacı mutlaka vardır ve o servis alanları tam zamanında karşımıza çıkar.

İşte bu tanımlar, Erciyes Dağı’nın 2.200 metresinde bulunan çarşı dükkanlarında öyle güzel karşılığını bulmaktadır ki… Kayseri Büyükşehir Belediyesi ‘nin yatırımları ve Erciyes A.Ş.’nin profesyonel işletmeciliği ile Türkiye’nin tek, dünyanın sayılı Yaz ve Kış Doğa Sporları Merkezi haline gelen Erciyes Dağı’nda, Tekir bölgesinde günübirlik piknik alanlarının yanı başında, otoban konforundaki yolların gidiş ve geliş yönünde karşılıklı yerleşmiş çarşı dükkânlar tüm bu ihtiyaçlara cevap verebilmektedir.

Erciyes Dağı için yapılan master projede ulaşım kolaylığı için yollar ele alınmış ve dört şeritli otoban konforunda yollar yapılmıştır. Yine master proje kapsamında Tekir bölgesinin girişinde misafirlerin ücretsiz olarak kullanabilecekleri günübirlik piknik alanları oluşturulmuştur. Bu alanlarda, içerisinde hazır mangalların bulunduğu kamelyalar vardır. Misafirler bu günübirlik piknik alanını ücretsiz olarak kullanabilir, Erciyes Dağı’nın keyfini çıkarabilirler.

Çarşı dükkanlarının bulunduğu bu “Servis Alanları”na geldiğinizde aracınızdan iner ve önce Erciyes’in o mis gibi havasını içinize çekersiniz. Ardından isteğinize göre buranın size sunduğu imkanlardan faydalanabilirsiniz. Buradaki dükkanlarda kahvaltı dahil tüm öğünlerinizi yiyebileceğiniz menüleri bulabilirsiniz. Etin en çeşitlisini ve lezzetlisini buralarda yiyebilirsiniz. Son zamanlarda giderek trend olan ‘pöç’ isimli et yemeğinin en lezizini Erciyes’te tadabilirsiniz!(şiddetle tavsiye edilir) Bunların yanı sıra çorba çeşitleri veya fast food tarzı yiyeceklerde burada bulabilirsiniz. Şimdi karnınız doydu mu? Hayır, henüz değil. Çünkü daha üzerine Erciyes’in meşhur halka tatlısını yiyeceksiniz. Yolu Erciyes’ten geçen herkes mutlaka bu tatlının tadına bakmıştır. Aslında neredeyse burada durulduğunda bu tatlıdan yemek bir gelenek haline gelmiştir. Yıllar önce bir araç içerisinde satılarak başlayan bu tatlının macerası şu anda çarşı dükkanlarda devam etmektedir. Yıllar boyunca lezzetinden hiçbir şey kaybetmemiştir bu meşhur tatlı. Tatlının üzerine çeşmelerden akan buz gibi Erciyes suyu içilir. Soğukluğu dişleri titretirken lezzeti içinizi ferahlatır. Yine, Erciyes’e gelindiğinde bu sulardan doldurmak ve götürmekte bir alışkanlık haline gelmiştir. Burada tecrübeli olanlar yanlarında getirdikleri bidonlara suyu doldururlar. Hazırlıksız yakalananlar ise buradaki mini marketlerden ister diğer ihtiyaçlarını temin edebilir isterlerse boş bidon ve damacana alarak sularını doldurabilirler. Unutmayın; Erciyes’ten araçla inen birine mutlaka “Erciyes suyu getirdin mi?” diye sorulur Karnımız doydu. Tatlımızı yedik. Suyumuzu içtik ve doldurduk. Mis gibi Erciyes havasını ciğerlerimize çektik. Son bir şey kaldı. Hediyelik eşyalar ve yöresel lezzetlerden almak. Bu dükkanlardan en taze peynir çeşitlerini, süt ve süt ürünlerini, bal çeşitlerini, bölgeye has bitki ve ürünleri temin edebilirsiniz. Kayseri’nin mahalli lezzetlerinden olan ve ünü dünyaya yayılan sucuk, mantı, pastırmayı da tadıp uzaktaki yakınlarınıza götürebilirsiniz. Yine, hediyelik eşya dükkanlarından ister kendinize anı olarak, isterseniz sevdiklerinize Erciyes hatırası olarak hediyelik eşyalar temin edebilirsiniz. Bu dükkanlarda, hem Erciyes’e özgü hem de Erciyes’in eteklerine konumlanmış yerleşim yerlerine has yiyecekler ve hediyelik eşyalar bulabilirsiniz. Artık tekrar yola çıkmaya hazırsınız.

İsterseniz aceleci davranıp Erciyes’e gelirken uğrarsınız, enerji yükleyip Erciyes’e gelirsiniz. İsterseniz dönüşte yorgunluğunuzu atmak için uğrarsınız. Ama mutlaka uğrarsınız. Artık “Servis Alanı”nızı öğrendiniz. Erciyes’teki ‘uğrak nokta’nızı belirlediniz. Tebrikler, sizde artık buranın müdavimlerindensiniz. Erciyes’te keyifli zamanlar geçirmeniz dileğiyle…

İyi eğlenceler!

Firma Adı Bölge Telefon
Şahin Sucuk Fabrika Satış Yeri Tekir +90 539 987 65 40
Çeşmebaşı Tatlıcısı Tekir +90 532 273 65 57
Sevde Tatlı Tekir -
Arı Bal Evi Tekir +90 506 092 20 37
Zirve Halı Tekir +90 538 668 90 28
Erciyes Yaylası Tekir +90 546 979 38 38
Erciyes Yöresel Ürünler Tekir +90 545 250 38 38
Tekir Tatlıcısı Tekir +90 535 868 64 36
Karçiçeği Peynircilik Tekir +90 537 827 38 88
Bayraktarlar Hediyelik Eşya Tekir +90 539 356 88 33
Bereket Market Tekir +90 544 423 42 05
Erciyes Dostlar Et Mangal ve Kahvaltı Tekir +90 530 657 42 52
Lifos Cafe Dağ Evi Restorant Tekir +90 552 356 70 70
Erciyes Kayak Merkezi

          

Adres

Erciyes Mah. Erciyes Blv.
Tekir Yaylası No:11 Melikgazi
Kayseri, Türkiye

İletişim

E-Posta: bilgi@kayserierciyes.com.tr
Danışma: +90 352 342 3917
İdari: +90 352 222 8966

BİZİ TAKİP EDİN

Gelişmelerden haberdar olun.

KAYSERİ ERCİYES A.Ş. , KAYSERİ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ KURULUŞUDUR.


© Copyright 2018 Kayseri Erciyes Turizm İnşaat Spor Etkinlikleri San.Tic. A.Ş. - All Rights Reserved